Czym jest laktator?
Laktator, czyli odciągacz pokarmu to urządzenia potrzebne każdej młodej mamie. Za jego pomocą można szybko i sprawnie odciągnąć pokarm, a także pobudzić laktacje. Potrzebny jest dla mam, których dzieci nie potrafią ssać piersi, wcześniaków oraz dzieci, które przez dłuższy czas muszą przebywać w szpitalu. Pozwala karmić noworodka mlekiem mamy bez jej fizycznej obecności. Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka, dlatego warto zadbać, aby maluch przyjmował je jak już od pierwszych godzin życia. Laktator przydaje się również kobietom, które mają nawał pokarmu. Pomaga odciągnąć nadmiar mleka, dzięki czemu minimalizuje ryzyko wystąpienia zapalenia piersi. Przydaje się w sytuacji, gdy karmiąca mama musi wyjść na dłuższy czas, wraca do pracy lub musi wyjechać na kilka dni. Laktator pozwala odciągnąć pokarm, który przechowywany w lodówce, można podać w dowolnym momencie.
Jak działa laktator?
Na rynku dostępne są laktatory ręczne oraz elektryczne, które różnią się funkcjami, ceną i wydajnością. Mechanizm działania wszystkich laktatorów jest podobny, polega na wytworzeniu próżni, która stymuluje wypływ pokarmu. Nauka korzystania z laktatora wymaga czasu i cierpliwości, piersi muszą przyzwyczaić się do urządzenia. Na początku ilość odciągniętego mleka będzie niewielka, ale z czasem będzie się systematycznie zwiększać. Laktator ręczny działa bardzo naturalnie, rytm ssania jest łagodny. Laktator należy przyłożyć do piersi, tak aby objął całą brodawkę wraz z otoczką. Rączkę laktatora trzeba delikatnie poruszać dłonią, tak aby mleko zaczęło płynąć. Laktator ręczny jest cichy, nie wymaga użycia baterii ani prądu. Laktatory elektryczne imitują rytm ssania dziecka, które na początku jest szybki i płytkie, a następnie przechodzi w ssanie wolne i głębokie. Ich obsługa jest prosta, wystarczy przyłożyć laktator do piersi, a urządzenia samodzielnie ściąga pokarm.
Rodzaje laktatorów
W sklepach dostępne są dwa główne rodzaje laktatorów. Ciężko jednoznacznie powiedzieć, czy lepszy będzie laktator ręczny, czy elektryczny. Mamy, które ściągają pokarm często, mogą zdecydować się na laktator elektryczny, a panie, które używają urządzenie okazyjnie, mogą wybrać tańszy i bardziej ekonomiczny laktator ręczny.
Laktatory ręczne – są często wybierane przez młode kobiety, które pierwszy raz zostają mamami i chcą skupić się na karmieniu piersią. Laktator służy im do sporadycznego odciągania pokarmu, np. w sytuacji, gdy muszą pilnie wyjść. W sklepach dostępne są różne typy laktatorów ręcznych. Najbardziej znane to:
- Gruszkowe – jest to najstarszy i najprostszy typ laktatora. Odciąganie pokarmu odbywa się za pomocą miarowo naciskanej gruszki, której nacisk powoduje zasysanie brodawki i odciąganie mleka. Jedną ręką trzyma nakładkę się pierś, drugą naciska gruszkę. Siłę ssania można regulować przez intensywność nacisku.
- Tłokowe – działają podobnie jak laktator gruszkowy, tylko zamiast gruszki mają tłok. Pod wpływem miarowego nacisku wytwarza się podciśnienie, które powoduje wypływ mleka. Wymaga użycia dwóch rąk.
- Z pompką – do tego typu laktatora potrzebna jest jedna ręka, ponieważ nakładka na pierś i pompka zamontowane są na butelce.
Laktatory elektryczne – są chętnie wybierane ze względu na szybkość odciągania pokarmu, wygodę, przy odciągania pokarmu nie trzeba nie namęczyć. Dzielą się na:
- Zasilane tylko z sieci elektrycznej – do działania potrzebują prądu. Przydadzą się w domu, ale na wyjazd lub tam, gdzie nie ma dostępu do gniazdek elektrycznych, warto zabrać laktator innego typu.
- Zasilane z sieci elektrycznej i na baterie – jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Można korzystać z nich tam, gdzie jest dostęp do gniazdka, a w czasie podróży można przełączyć urządzenie na baterie.
- Zasilane z sieci elektrycznej, z ładowarki samochodowej oraz na baterie – tego typu urządzenia przydatne są dla mam, które dużo podróżują i zmieniają miejsce pobytu. Można ładować je w samochodzie, włączyć do prądu lub zastosować baterie.
Jaki laktator powinnam wybrać?
Wybór laktatora nie jest łatwy. Każda mama chce wybrać jak najlepszy sprzęt, ale nie wiem, czym się sugerować, jaki laktator wybrać. Aby podjąć właściwą decyzje, warto dokładnie poznać typy laktatorów, zrobić rozeznanie i zastanowić się, jakie są oczekiwania wobec tego rodzaju urządzenia. Wybór laktatora trzeba dopasować do etapu laktacji oraz częstotliwości odciągania mleka.
Laktator ręczny czy elektryczny?
Wybór laktatora elektrycznego lub ręcznego powinien być uzależniony od częstotliwości jego używania. Laktator ręczny przyda się, gdy mama ściąga pokarm sporadycznie, przebywa w domu i nie ma potrzeby przechowywania pokarmu. Powinny go wybrać panie, które nie dysponują dużym budżetem, a także te mamy, którym zależy, aby urządzenie działało niemal bezgłośnie. Laktator elektryczny nie wymaga stosowania siły, działa szybko, jest bardzo wydajny. Przyda się paniom, które wracają do pracy, a dzieckiem zajmuje się niania. Jest również pomocny dla pań, które szukają sposobu jak pobudzić laktacje lub nie chcą tracić czasu na długie ręczne odciąganie. Bardzo często wybierany jest elektryczny laktator medela, który naśladuje naturalny rytm ssania dziecka, stymuluje piersi matki i powoduje optymalny rozwój laktacji. Laktator jest łatwy w obsłudze oraz bardzo wydajny. Wiele młodych rodziców zastawia się, gdzie kupić laktator elektryczny lub ręczny. Urządzenia dostępne są w aptekach, sklepach z artykułami dla dzieci, jednak największy wybór jest w sklepach internetowych. Inną opcją jest skorzystanie z wypożyczalni. Firma Medela oferuje wypożyczenie laktatora szpitalnego,dzięki czemu każda mama może poznać jego niewątpliwe zalety.
Laktator pojedynczy czy podwójny?
Laktator może ściągać mleko z jednej piersi lub z dwóch jednocześnie. Wybór między tymi dwoma typami. powinien być również uzależniony od częstotliwości odciągania pokarmu. Laktator podwójny polecany jest kobiet, które ściągają mleko regularnie, kilka razy na dobę. Za jego pomocą można uzyskać więcej mleka niż w czasie naprzemiennego odciągania, pokarm jest bardziej kaloryczny i sycący. Laktator pojedynczy nadaje się do odciągania pokarmu w sytuacjach wyjątkowych, gdy mama musi gdzieś wyjść.
Przeciwwskazania do używania odciągaczy
Korzystanie z laktatorów jest bardzo potrzebne, ale należy robić to umiejętnie i z rozwagą. Urządzenie nie ma wielu przeciwwskazań, pozwala odciążyć piersi z nadmiaru pokarmu, co zapobiega zastojom i likwiduje ból piersi. Należy pamiętać, że laktator pobudza laktacje, dlatego w przypadku, gdy dziecko jest zdrowe i prawidłowo przybiera na wadze, nie należy „na siłę” odciągać pokarmu. Nadprodukcja może łatwo doprowadzić do powstania zastoju, a następnie zapalenia piersi. Warto pamiętać o dokładnym myciu i dezynfekcji laktatorów, ponieważ zalegające zanieczyszczenia mogą być przyczyną chorób piersi, mogą również zabrudzić mleko zjadane przez niemowlę.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze laktatora?
Wybierając laktator, warto zwrócić na kilka elementów, które pozwolą na komfortowe i bezpieczne odciąganie pokarmu. Istotną kwestią jest rodzaj laktatora, który należy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Należy sprawdzić funkcje, które ułatwią stosowanie laktatora. Ważna jest łatwość zachowania higieny, poziom hałasu, możliwość ustawiania prędkości i siły ssania. Ważne jest dodatkowe wyposażenie, np. nakładki masujące pierś, sposób zasilania czy wielkość i rodzaj pojemników na pokarm oraz łatwy dostęp do części zamiennych. Niektóre laktatory mają w zestawie wkładki laktacyjne wielorazowe, które są bardzo przydatne, szczególnie na początku przygody z karmieniem. Aby ułatwić karmienie, warto zaopatrzyć się w produkty, które zapewnią komfort i wygodę. Do szpitala i na pierwsze tygodnie po porodzie przydadzą się koszule dla karmiących, z wygodnym rozcięciem na piersiach. Poduszka rogal do karmienia zapewni wygodne ułożenia dziecka, przyda się także do odpoczynku. Mimo że mleko naturalne jest najbardziej wartościowe, warto przygotować się potencjalne problemy i zakupić mleko modyfikowane dla niemowlaka. W próżniejszym etapie można połączyć karmienie piersią z karmieniem mlekiem z proszku.
Laktator jest urządzeniem, w który powinna się zaopatrzyć każda młoda mama. Nie tylko pozwala na odciąganie pokarmu, ale również jest pomocny w przypadku problemów z laktacją. Pomaga uporać się bolesnością piersi, gwarantuje karmienie dziecko mlekiem mamy w każdych okolicznościach.