Jak wybrać najlepszą poduszkę dla swojego dziecka?

Jak wybrać najlepszą poduszkę dla swojego dziecka?

Jak wybrać najlepszą poduszkę dla swojego dziecka?

Jak poduszka będzie najlepsza dla maluszka? Takie pytanie często zadają sobie rodzice, kompletując wyprawkę dla swojego dziecka. Na rynku dostępne są poduszki dla dzieci różnego typu, kształtu i koloru. Jak w gąszczu ofert znaleźć poduszkę dla dwulatka, trzylatka czy młodszego dziecka, która z jednej strony zapewni dziecku komfort w trakcie snu, a z drugiej pełne bezpieczeństwo?

Czy niemowlę powinno mieć poduszkę pod głową?

Zasadniczo przyjmuje się, że do ukończenia przez dziecko 2 roku życia maluszek powinien sypiać na twardym podłożu bez dodatkowego wsparcia. Takie wymogi są stawiane głównie ze względów bezpieczeństwa. Maluszek początkowo nie potrafi zmieniać pozycji w czasie snu, więc dodatkowe przedmioty w łóżeczku stanowią dla niego zbyt duże zagrożenie.

Pierwsza poduszka dla dziecka bezwzględnie powinna być płaska i dobrze dopasowana do anatomii dziecka. Ze względów bezpieczeństwa warto pamiętać o tym, by dziecko nie spało na więcej niż jednej poduszce oraz aby wokół nie znajdowało się zbyt dużo zabawek. Pytanie, kiedy wprowadzić pierwszą poduszkę dla dziecka? Z pewnością każde dziecko jest inne i dlatego warto je obserwować, by ocenić, czy jest gotowe do jej używania.

Pierwsze sygnały, że dziecko potrzebuje poduszki

Materiał na poduszkę dla dzieci – oceń wypełnienie i poszycie zewnętrzne

Tkanina, z której jest wykonana poduszka dla dziecka odpowiada za jej twardość oraz użyteczność. Trzeba z równie dużą uwagą przyjrzeć się wypełnieniu, jak i poszyciu zewnętrznemu

Wypełnienie poduszki dla dziecka

Jaka poduszka dla dziecka sprawdzi się najlepiej? Warto wybierać tkaniny hipoalergiczne, ponieważ są odporne na rozwój pleśni, grzybów oraz roztoczy. To najlepsze rozwiązanie dla dzieci, które cierpią z powodu alergii czy astmy. Dobrym jakościowo produktem będzie poduszka dla dwulatka czy trzylatka wypełniona poliestrem, gdyż jest trwały, wolny od nieprzyjemnych zapachów, a przy tym zachowuje swój kształt znacznie dłużej niż włókna naturalne. Poduszka dla maluszka z wypełnieniem poliestrowym będzie jednocześnie twarda i bardzo jędrna, dzięki czemu dobrze sprawdzi się w dziecięcym łóżeczku. Zdecydowanie należy unikać wypełnienia z pierza oraz puchu, ponieważ będzie zbyt miękkie i niebezpieczne dla malucha.

Poduszka średniaka

Wypełniona niezwykle miękką włókniną silikonową poduszka Minky zapewni dobrą przepuszczalność powietrza i ochronę przed alergią.

Poszycie zewnętrzne

To druga, bardzo ważna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę w trakcie wybierania poduszki dla dziecka. Przede wszystkim materiał zewnętrzny, który będzie miał bezpośredni kontakt z delikatną główką maluszka, musi być miękki, przyjemny w dotyku i łatwy do utrzymania w czystości. Dobrym wyborem dla nieco starszych pociech będzie poduszka dla trzylatka łącząca bawełnę oraz minky, gdyż ułatwi cyrkulację powietrza, a w dodatku zapewni wygodne utrzymanie w czystości. Bawełna nie zawiera szkodliwych toksyn takich jak pestycydy, barwniki i wybielaczy, które są często stosowane w czasie produkcji innych tkanin.

Poduszka Little Bunny

Poduszka Little Bunny może służyć dziecku już od pierwszego dnia życia. Delikatna bawełna w połączeniu z minky zapewni maluszkowi komfort, a milutkie uszka i ogon staną się dodatkowo doskonałą przytulanką dla dziecka.

Twardy kontra miękki materiał

W trakcie wybierania poduszki dla dziecka warto zwrócić uwagę na to, czy materiał jest elastyczny i zapamiętuje kształt ciała naszej pociechy. Tylko wtedy maluszek zyska naturalną, stabilną pozycję w czasie snu. Przed zakupem postaraj się ocenić twardość poduszki dla dwulatka lub młodszego dziecka. W tym celu sprawdź jak szybko po naciśnięciu poduszki na środku, odzyska ona swój kształt. Jeśli poduszka dla dzieci się nie porusza się to znak, że jest zbyt miękka i niebezpieczna, a jeśli kilka minut zajmie, by wróciła do swojego kształtu to znak, że jest zbyt sztywna i nieprzyjemna dla dziecka.

Certyfikaty

Przed zakupem poduszki dla dziecka warto także sprawdzić, czy dany produkt posiada odpowiednie certyfikaty. Najczęściej stosowanym i najbardziej powszechnym jest certyfikat Oeko-Tex Standard 100 „Tekstylia godne zaufania”. Takie oznaczenie stanowi dowód, że poduszka dziecięca z wypełnieniem została wykonana z bezpiecznych dla dziecka materiałów i przeszła wiele rygorystycznych testów, by je otrzymać.

Rozmiar poduszki

Poduszki dedykowane małym dzieciom produkuje się w różnych rozmiarach. Inny wymiar ma poduszka dla rocznego dziecka a inna poduszka dla dwulatka czy poduszka dla trzylatka. To bardzo ważne, by dziecko nie sypiało na zwykłej poduszce, ponieważ nie ma ono tych samych proporcji co dorosły, a źle dobrany rozmiar tylko niepotrzebnie obciąży szyję oraz ramiona. To z kolei może prowadzić nie tylko do dyskomfortu, ale też wykształcenia złej postawy ciała. Krótkie podsumowanie najważniejszych wskazówek jak wybrać pierwszą poduszkę dla dziecka przedstawia poniższa grafika.

Pierwsza poduszka dla dziecka

Idziemy na spacer, czyli poduszki podróżne dla dzieci

Równie ważne jak w czasie snu w łóżeczku jest zapewnienie odpowiedniego podparcia główki dziecka podczas spacerów wózkiem czy podróży samochodem. W roli poduszki dla dzieci idealnie sprawdzi się poduszka antywstrząsowa motylek. Dzięki swojemu kształtowi doskonale dopasowuje się do główki dziecka, pozwala niwelować wstrząsy w czasie jazdy, a przy tym bardzo dobrze się prezentuje. Z kolei w roli poduszek podróżnych dla nieco starszych dzieci sprawdzi się poduszka rogal. Zapewni pełną stabilizację w trakcie jazdy oraz wysoki komfort. Poduszki podróżne dla dzieci są wykończone z jednej strony bawełną, a z drugiej mięciutkim polarem minky, dzięki czemu są przyjemne dla skóry dziecka i sprzyjają odpoczynkowi zarówno maluszka, jak i starszego dziecka w trakcie jazdy.

Poduszki podróżne dla dzieci

Poduszka dla dziecka – bezpieczna i komfortowa

Wybór najlepszej poduszki dla dziecka nie jest trudny, jeśli tylko kierujemy się kilkoma ważnymi zasadami oraz zdrowym rozsądkiem. Organizm dziecka potrzebuje wypocząć w trakcie snu, więc poduszka musi być odpowiednio dobrana do rozmiaru i ułożenia ciała. Wtedy dziecko może wypocząć. Gdy będzie starsze naucz je układania poduszki pod głową i szyją – nie pod ramionami, gdyż powoduje to nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa. Odpowiednio dobrana poduszka dla dziecka rocznego, dla dwulatka czy dla trzylatka nie tylko zapewni dobry odpoczynek, ale również zniweluje ryzyko wad postawy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium