Jak prać, prasować i przechowywać tekstylia dziecięce, by ich nie zniszczyć

Jak prać, prasować i przechowywać tekstylia dziecięce, by ich nie zniszczyć

Jak prać, prasować i przechowywać tekstylia dziecięce, by ich nie zniszczyć

Przez pierwsze tygodnie swojego życia dziecko śpi kilkanaście godzin dziennie. W związku z tym trzeba w sposób szczególny zadbać o zapewnienie mu zdrowego i komfortowego snu oraz odpowiedniej ochrony. W tym krótkim przewodniku pokażemy Ci jak zadbać o pościel oraz inne akcesoria dziecięce. Upewnij się, że w trosce o zdrowie maluszka znasz i stosujesz najlepsze praktyki.

1. Optymalny wybór

Jeśli chcesz utrzymać najwyższe standardy higieny i doskonałą jakość tkanin przez długi czas to punktem wyjścia jest wybór produktów najlepszych gatunkowo. Kupując dla dziecka pościel z wypełnieniem, poszewki na pościel, prześcieradło z gumką, kokon niemowlęcy czy inne dodatkowe akcesoria przede wszystkim zwróć uwagę na materiał, z którego są wykonane. Tkanina to słowo klucz, ponieważ determinuje sposób dalszej pielęgnacji akcesoriów.

Wszystkim mamom z czystym sumieniem możemy polecić nasze produkty, ponieważ są wykonane starannie, z najlepszych materiałów, gwarantują pełne bezpieczeństwo i są w różnych wariantach do wyboru.

Tekstylia dziecięce - nasze standardy

2. Pranie tekstyliów dziecięcych

Co zrobić, by pościel była dla maluszka bezpieczna i na długo zachowała swoje walory? Oczywiście stosować najlepsze praktyki związane z praniem tekstyliów. Przede wszystkim przed pierwszym użytkowaniem nową pościel trzeba wyprać. Reguła ta dotyczy zarówno poszewek na kołdrę i poduszkę, jak i prześcieradła. Dzięki temu usuniemy z nich ewentualne pozostałości z procesu produkcji, a także nadamy przyjemną miękkość. Pamiętajmy o tym, że dzieci są szczególnie wrażliwe na wpływ środowiska. Ich metabolizm działa szybciej w stosunku do ich wzrostu, dlatego absorbują więcej zanieczyszczeń niż dorośli. Najważniejsze zasady dotyczące prania pościeli dziecięcej spisaliśmy poniżej.

Pranie tekstyliów dziecięcych - najlepsze praktyki

Często zadawanym pytaniem w kontekście utrzymania higieny tekstyliów dziecięcych jest to jak często zmieniać pościel dziecięcą. Trudno jednak udzielić tu jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy od wielu czynników. Niemowlęta spędzają znacznie więcej czasu w łóżeczku niż starsze dzieci i ze względu na kwestie higieniczne powinniśmy zmieniać im poszewki przynajmniej raz w tygodniu. Najlepszym sposobem jest więc zakup kilku kompletów pościeli wysokiej jakości na zmianę.

3. Czyszczenie materaca dziecięcego

Jeśli chcesz zapewnić dziecku kompleksową ochronę, to nie możesz zapomnieć o materacu. Co jakiś czas pomyśl o jego wyczyszczeniu. Jak to zrobić najskuteczniej i najszybciej? Poniżej instrukcja krok po kroku.

Czyszczenie materaca dziecięcego krok po kroku

Przy okazji większych porządków warto także wyczyścić całą konstrukcję łóżka. Wystarczy w tym celu wykorzystać wilgotną ściereczkę lub gąbkę oraz letnią wodę. Szczególnie warto zwrócić uwagę na listwy, ponieważ właśnie na nich gromadzi się kurz.

4. Jak prać pościel bambusową?

Pościel bambusowa ma wiele zalet, przez co cieszy się coraz większą popularnością. Jednak, aby zachować właściwości tego materiału należy wiedzieć jak odpowiednio prać tkaniny bambusowe. Należy postępować zgodnie ze wskazówkami na metce. Najczęściej pierze się w temperaturze 30 lub 40ºC, korzystając z programu delikatnego. Włókna bambusowe same w sobie są miękkie, dlatego stosowanie środków zmiękczających nie jest konieczne, a nawet niezalecane (mogą zatykać mikropory materiału). Nie należy prać ręcznie, nie suszyć w suszarce bębnowej ani stosować wybielaczy.

Jak prać kocyk bambusowy? Podobnie jak pościel, zgodnie z oznaczeniami na metce. Można go prać w pralce razem z innymi ubrankami dziecięcymi w podobnych kolorach. Warto włożyć kocyk do woreczka na bieliznę, aby zmniejszyć ryzyko zniszczenia przez rzepy lub wystające elementy. Po wyciągnięciu z pralki należy go strzepać, uformować i suszyć na suszarce, najlepiej na płasko.

Jak prać bambusową wkładkę do wózka? Należy prać w pralce, zazwyczaj w 30 lub 40ºC, z delikatnym detergentem. Nie suszyć w suszarce bębnowej, ani nie stosować wybielaczy.

Prasowanie i przechowywanie tekstyliów dziecięcych

Pościel dziecięcą zawsze trzeba wyprasować. Przede wszystkim dotyczy to tych tkanin, które zgodnie z instrukcją można prać tylko w temp. poniżej 60°C. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy dostosowywaniu temperatury prasowania do tkaniny. Ma to szczególnie ważne znaczenie w przypadku delikatnych materiałów. Odpowiednio dobrana temperatura prasowania pozwoli uniknąć zniszczenia tkaniny.

Jeżeli nie korzystamy z danych tekstyliów dziecięcych, to warto zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Aby uchronić pościel przed pochłanianiem zbędnych zapachów oraz osiadaniem kurzu warto schować ją do suchej, czystej szafki lub zamknąć w specjalnej torbie próżniowej. W takiej torbie pościel zajmuje mniej miejsca, a wyciągnięta pościel będzie pachnieć świeżością. Jeśli zdecydujesz się na przechowywanie pościeli luzem w szafce, to warto, aby znalazła się w niej pościel tylko jednego dziecka.

Wietrzenie produktów dziecięcych

Równie ważne jak wymiana pościeli, jest też jej regularne wietrzenie. Wietrzyć można o każdej porze roku. Jedyną przeszkodą jest deszcz lub śnieg. Gdy powietrze jest zbyt wilgotne pościel może nadmiernie namoknąć i trzeba ją będzie suszyć. Dzięki wietrzeniu można pozbyć się z pościeli okruszków oraz włosów, a także ograniczyć aktywność roztoczy. Gdzie wietrzyć pościel? Tak naprawdę można to robić na tarasie, na balkonie, na parapecie.

Odpowiednia troska dla zdrowia malucha

Nowo narodzone dziecko śpi od 10,5 do nawet 18 godzin dziennie. Dbanie o pościel dziecka jest przejawem troski o jego zdrowie i komfort. Aby niemowlę mogło spać zdrowo i miało odpowiednią ochronę, upewnij się, że łóżeczko można łatwo i szybko higienicznie wyczyścić. Dokładne czyszczenie powinno się odbywać w regularnych odstępach czasu, aby uniknąć alergii. Pamiętaj o tym, że skóra dziecka jest bardzo delikatna. Warto pamiętać o tym, że zadbane i odpowiednio użytkowane wyroby tekstylne na dłużej zachowują swój pierwotny oraz cieszący oko wygląd. Te wskazówki powyżej są niezwykle proste, a przestrzeganie podstawowych zasad pomoże w znacznym stopniu poprawić jakość snu.

 

Akcesoria pościelowe dostępne w sklepie można przejrzeć na stronie:


Akcesoria pościelowe
Akcesoria pościelowe

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium