Bieganie z dzieckiem w wózku - jak zacząć i dlaczego warto?

Bieganie z dzieckiem w wózku - jak zacząć i dlaczego warto?

Trenujący rodzice zgodnie twierdzą, że warto spróbować. Bieganie z dzieckiem w wózku pozwala połączyć spacer z treningiem. To korzyść zarówno dla dziecka, które spędza dzięki temu dużo czasu na świeżym powietrzu, jak i dla rodzica, który w natłoku obowiązków zyskuje czas na aktywność fizyczną. Jak zacząć trening z dzieckiem w wózku? Co będzie niezbędne? Kiedy i jak zacząć?

Jak zacząć biegać z wózkiem?

Swoją przygodę z treningiem z wózkiem można rozpocząć od energicznego chodu, by przyzwyczaić malucha do takiej formy spędzania czasu. Później stopniowo można przeplatać marsz z biegiem. Trzeba jednak być gotowym na pewne niedogodności. Bieg z dzieckiem w wózku jest dość męczący. Nie ma możliwości rozwijania takich prędkości jak przy normalnym biegu. Trzeba też cały czas być otwartym na potrzeby dziecka. Wiele dzieci w czasie treningu po prostu zasypia, inne jednak są bardziej aktywne, więc wtedy warto mieć ze sobą zabawkę, by zająć czymś rączki maluszka. Warto na spokojnie podejść do tego treningu, bo nie będzie on wyglądał tak samo, jak do tej pory, w końcu dziecko może się obudzić, być głodne czy może mu być po prostu niewygodnie. Osoby, które mają słabsze mięśnie ramion/korpusu mogą czuć lekki dyskomfort, gdyż pozycja jest bardziej wymuszona. Warto być cierpliwym i dopasować taki trening do własnych preferencji oraz warunków.

Dlaczego warto zacząć biegać?

Podstawowa, najważniejsza zaleta to możliwość rozpoczęcia treningu przy małym dziecku. Kiedy w domu pojawia się noworodek, magicznym sposobem doba zaczyna się bardzo mocno kurczyć. W końcu jako rodzic masz niewiele czasu. W domu trzeba posprzątać, ugotować obiad, zrobić pranie. A i na te domowe obowiązki czasem brakuje także czasu. Z kolei chodząc do pracy, każdą chwilę po powrocie z niej starasz się pewnie spędzić z dzieckiem. Jak znaleźć czas na trenowanie? Właśnie trenując razem z nim! Dzieci w większości dobrze reagują na ruch, uspokajają się, wyciszają. Może się okazać, że wasze wspólne bieganie to doskonały sposób na rozpoczęcie popołudniowej drzemki czy dobry początek dnia, jeśli dziecko wstaje bardzo wcześnie. Biegać warto dla siebie, dla swojego zdrowia, a nie tylko, żeby osiągać wyniki i dlatego jest to dobra forma aktywności dla osób bardzo zajętych. Przykłady z życia pokazują, że w niektórych rodzinach biegają nawet oboje rodziców. Oto dlaczego warto.

zalety biegania z wózkiem

Jakie miejsca wybrać do biegania?

Wybór trasy treningowej jest podyktowany różnymi czynnikami. Trzy najważniejsze to: wygoda dziecka, możliwości wózka oraz własne siły. Pierwszym wyborem jest najczęściej las, park albo polne ścieżki. Takie rozwiązanie pozwala w pełni cieszyć się z możliwości biegania, z dala od zgiełku ulicznego, nie narażać siebie i maluszka na niebezpieczeństwo i jednocześnie podziwiać zmieniający się krajobraz. Niektórzy rodzice celowo wybierają malownicze trasy, żeby dziecko miało przy okazji możliwość podziwiania widoków. Warto na początku dobrze rozeznać, się w okolicznej infrastrukturze, by sprawdzić, gdzie można biegać.

Jak przygotować dziecko na trening?

Kiedy ty będziesz wylewać siódme poty, Twoje dziecko będzie leżało w wózku nieruchomo, dlatego ważne, aby było ubrane dość ciepło. Aby dziecko w trakcie biegu nie marudziło, możesz mu też przygotować zabawkę do rączek, np. maskotkę. Dla bezpieczeństwa maluch w wózku powinien być zawsze dobrze stabilnie przypięty pasami bezpieczeństwa. Ponadto trzeba przygotować się jak na każdy spacer, zabrać ze sobą pieluszki, jedzenie, coś do przebrania. Aby wózek nie uległ zabrudzeniu warto włożyć do niego specjalną wkładkę do wózka, którą można wygodnie wyjąć i wyprać w pralce. W zależności od pogody można zabrać śpiworek do wózka lub kocyk dla dzieci, by zapewnić dziecku odpowiedni poziom ciepła. To, co standardowo bierzecie ze sobą na spacer, przyda się także na trening.

co zabrać do wózka podczas biegania

Wózek do biegania zamiast spacerówki

Ze zwykłą spacerówką biega się ciężko i może to być problematyczne. Trening może nie być zbyt komfortowy dla dziecka, a dla ciebie po prostu niewygodny. Przede wszystkim w takich wózkach amortyzacja jest słaba, koła są niewielkie, a wysoki środek ciężkości sprawia, że łatwiej o wywrotkę. Małe kółka przy jeździe z górki mogą utrudnić też kontrolę nad wózkiem. To, co miało być wspaniałą frajdą, może okazać się problemem.

W związku tym myśląc o bieganiu, trzeba nabyć wózek biegowy. Dostępne są różne modele wózków od około 1000 złotych wzwyż w zależności od modelu, dostępne są także takie, które równocześnie pełnią funkcję przyczepek rowerowych.

Mając joggera, można nawet biegać po piasku czy w górach. Warto na początku zaczynać delikatnie, ponieważ dziecko, które wyśpi się na treningu, może później domagać się większej uwagi rodzica i nie będzie już możliwości dodatkowego odpoczynku. Nie zawsze jest to możliwe, ale część rodziców decyduje się na to, by biegający rodzic wziął udział w zawodach razem swoją pociechą, trzeba tylko uważać, by na nikogo nie najechać. Tutaj jednak pchanie wózka wymaga więcej energii, wyprzedzanie wolniejszych biegaczy także jest nieco utrudnione.

wózek biegowy - cechy

Bieganie z dzieckiem – połączenie przyjemnego z pożytecznym

Bieganie z wózkiem to swego rodzaju kompromis między spacerem dla dziecka a bieganiem dla rodzica. W końcu dla dziecka nie jest to normalny spacer, a dla mamy normalny bieg. Głosy zadowolonych rodziców to najlepsze potwierdzenie, że warto spróbować. Trzeba tylko pamiętać: nic na siłę. Warto sprawdzać, jak reaguje dziecko na taką formę spędzania czasu. Niektóre dzieci lubią podróżować sam na sam z rodzicem, ale już bieganie w zawodach je przytłacza. Dopasowując aktywność do swoich preferencji, można ciekawie spędzić czas i zadbać o formę!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium