Mucha męska to jeden z elementów eleganckiego stroju wieczorowego. Jest zdecydowanie bardziej wytworna i elegancka niż krawat i będzie dla niego świetną alternatywą. Dodaje klasy i szyku całej stylizacji. Jej odpowiednie zawiązanie może na początku być problematyczne, ale wystarczy kilka prób, aby przekonać się, że nie ma w tym nic trudnego. W przeciwieństwie do krawata, na którego wywiązanie jest mnóstwo różnych technik, muchę wiążemy zawsze w ten sam sposób. Poniżej przedstawiamy krok po kroku jak szybko, łatwo i efektowanie zawiązać muchę.
Wiązanie muchy – krok po kroku
Prawidłowe zawiązanie muchy, choć może wydawać się trudne, w rzeczywistości wcale takie nie jest. Jeśli do tej pory unikaliśmy tego dodatku tylko ze względu na skomplikowany sposób zakładania, czas odczarować błędne myślenie. Z poniższymi instrukcjami wiązanie muchy przestanie być problemem.
- W pierwszej kolejności należy podwinąć kołnierzyk koszuli i luźno ułożyć muchę na szyi, pamiętając aby prawy jej koniec był nieco dłuższy od lewego (potrzebujemy około 2-3 cm zapasu).
- Ułóż obydwa końce tak, aby krzyżowały się ze sobą.
- Prawy koniec przełóż dołem układając go na lewę ramię i ściskając jednocześnie węzeł.
- Lewy koniec ułóż odpowiednio tak, aby tworzył podstawę muchy.
- Prawy koniec zabierz z ramienia i przełóż go nad podstawą. Ma swobodnie wisieć nad lewą częścią.
- Złap razem obydwa końce w dłoń i przytrzymaj. W ten sposób między dwoma końcami powstała pętelka.
- Przełóż prawy koniec muchy dołem przez otrzymany otwór.
- Powoli zaciskaj muchę formując ją jednocześnie tak, żeby nie powstały zagniecenia i mucha miała odpowiedni i symetryczny kształt.
Warto przeczytać: Spodnie garniturowe
Gotowe! Mucha zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Warto więc nauczyć się ją wiązać samodzielnie, aby przy najbliższej okazji móc błyszczeć w towarzystwie. Przećwicz powyższą instrukcję kilka razy, tak aby utrwalić sobie poszczególne kroki i zapamiętać je. Oczywiście w sklepach dostępne są także gotowe wywiązane muchy, które wystarczy jedynie zapiąć. Nie mają one jednak tego wyjątkowego charakteru i uroku, który ma klasyczna mucha wiązana. Zanim zdecydujemy się na zakup takiego „gotowca” warto najpierw spróbować nauczyć się wiązać klasyczną muchę. Będzie ona wyglądała o niebo lepiej, szczególnie na ważnych uroczystościach, takich jak na przykład ślub.
Kiedy założyć muchę?
Mucha jest elementem stroju, który kojarzy się nam z wyjątkowymi okazjami. Kiedyś była zarezerwowana wyłącznie dla arystokratów, dziś na szczęście każdy mężczyzna jeśli tylko ma ochotę, może uzupełnić nią swój wizerunek. Często stajemy jednak przed dylematem, co będzie bardziej pasowało – mucha czy może krawat? Jest wiele czynników, które sugerują nam który z tych dodatków lepiej się sprawdzi. Są to między innymi: okazja, na którą się wybieramy, ale też pozostałe elementy stroju, wiek czy nawet typ sylwetki. Najlepiej jednak kierować się własnymi upodobaniami i tym, w czym czujemy się najlepiej. Krawat jest bezpiecznym i zachowawczym rozwiązaniem. Będzie on pasował do każdego garnituru, ale też do samej koszuli i eleganckich spodni. Mucha doda stylizacji więcej charakteru i animuszu. Najczęściej komponuje się ją ze smokingiem (czarną) lub frakiem (białą). Doskonale sprawdzi się jednak także jako uzupełnienie garnituru. Może dodać mu elegancji i wytworności, ale też stanowić ciekawy kolorystyczny akcent w całym stroju. W przypadku garnituru nie musimy trzymać się sztywnych reguł. Co raz częściej muchę zakłada się też na co dzień, jako dodatek do podstawowej stylizacji. Mucha jest też zdecydowanie wygodniejsza niż krawat, gdyż nie musimy przejmować się odpowiednią wysokością wiązania, a jej końce nie wiszą i nie przeszkadzają tak bardzo.
Warto przeczytać: Kamizelka – niezbędnik w męskiej szafie
Klasyczna mucha na wesele
Wesele to jedna z okazji, na którą warto rozważyć muchę jako element stylizacji. Dzięki muszce wyróżnimy się stylem, doda nam ona charakteru i będzie mniej oczywistym wyborem niż krawat. Bardzo często wybierana jest przez Pana Młodego, dlatego jeśli wybieramy się na wesele jako gość, warto wybrać muchę w delikatny wzór lub w stonowanym kolorze. Czarna i bardziej elegancka mucha niech będzie zarezerwowana dla gospodarza tego wydarzenia. Pamiętajmy też, że mucha jest elementem stylizacji, który niestety może optycznie poszerzać twarz. Aby zachować odpowiednie proporcje dobierajmy wielkość muchy do naszej twarzy – im większa twarz, tym większa mucha i szerszy kołnierz koszuli. Krawat natomiast jest elementem optycznie wydłużającym i wyszczuplającym sylwetkę.
Wydarzenia takie jak premiery teatralne, koncerty w filharmonii, różnego rodzaju uroczyste przyjęcia, które odbywają się wieczorem po godzinie 19:00, to także doskonała okazja to tego, aby założyć muchę. Na tego typu okoliczności zazwyczaj obowiązuje strój „black tie”. W przypadku kobiet „black tie” sugeruje wieczorową suknię, natomiast mężczyźni są zobowiązani do założenia smokingu. Jednym z elementów smokingu jest formalna biała koszula z łamanym kołnierzykiem, ozdobnymi guzikami i mankietami zapinanymi na spinki. Do takiego stroju jedynym słusznym wyborem będzie czarna mucha.
Pamiętam jak jeszcze kilkanaście lat temu nieumiejętność wiązania muchy przez mężczyznę było czymś normalnym. W tej chwili wszystko idzie w tym kierunku, że umiejętność wiązania muchy będzie tak samo postrzegana jak umiejetność prowadzenia samochodu – co mnie cieszy.