Dieta dla dziecka

Dieta dla dziecka – jak ją skomponować ?

Dla większości osób dieta kojarzy się jedynie z odchudzaniem. Jednakże mianem diety określamy wszystko co jemy w ciągu dnia. Zachowanie odpowiednio zbilansowanej diety jest kluczem do zachowania zdrowia i dobrej formy. To szczególnie ważne także w przypadku dzieci. Ma to ogromny wpływ na wzrost i ogólny rozwój malucha. Oprócz diety dla niemowlaka, warto także zwracać uwagę na styl żywienia już starszych dzieci czy nastolatków. Które z elementów diety warto mieć na uwadze i jak samodzielnie komponować jadłospis?

Lekkostrawna dieta dla dziecka

Przygotowując dietę dla niemowlaka należy pamiętać, że posiłki wcale nie muszą zajmować nam mnóstwa czasu. Nie muszą być one skomplikowane, a wręcz przeciwnie- powinny być maksymalnie proste. Warto także znać podstawowy i ogólne zasady działania makroskładników w diecie, czyli głównie węglowodanów oraz białek. Dieta lekkostrawna dla dziecka powinna obejmować produkty z każdej grupy, najmniej jednak tłuszczów.

Węglowodany stanowią podstawowe źródło energii, a ich spożycie powinny wynosić około połowy dostarczanych kalorii. Warto wybierać węglowodany złożone, które są świetnym źródłem błonnika, stanowiący pożywkę dla bakterii jelitowych. Pozwala to skutecznie budować odporność u dziecka. Z węglowodanów prostych dobrymi produktami w diecie dziecka będą owoce. Są one bogate w witaminy i minerały, a także błonnik pokarmowy. Niezalecanymi produktami, których lepiej unikać jest wszelkie przetworzone jedzenie zawierające duże ilości cukru bez innych wartości odżywczych- przede wszystkim słodycze.

Białka także odgrywają istotną rolę w rozwoju organizmu malucha. Dostarczenie tego składnika w pierwszych miesiącach życia powinno odbywać się podczas karmienia piersią. Mleko matki zapewnia odpowiednią ilość białka, co jest szczególnie ważne dla rozwijającego się organizmu. W przypadku problemów z karmieniem piersią, niezbędny będzie kontakt z lekarzem, a następnie wybór modyfikowanego mleka.

Ponadto ważnymi mikroskładnikami dla prawidłowego rozwoju dziecka będą: wapń, żelazo, jod, cynk oraz witaminy- A, B oraz D. Dostarczenie tych wszystkich składników jest kluczowe.

Także dieta dla dziecka w wieku szkolnym powinna opierać się głównie na produktach naturalnych. Warto do codziennego jadłospisu włączyć warzywa, owoce oraz inne produkty, których skład jest krótki. Jest to okres także ważny pod kątem bujnego rozwoju organizmu. Zajęcia szkolne, aktywność pozaszkolna sprawiają, że organizmowi konieczne jest dostarczenie dobrze zbilansowanych posiłków o odpowiedniej kaloryczności.

Jadłospis dla dziecka

Po pierwsze dieta dla dzieci powinna zawierać pięć posiłków dziennie. Podstawowe- śniadanie, obiad oraz kolacja oraz dwie przekąski. Dobrze także wyregulować porę posiłków. Maksymalna przerwa pomiędzy to około 3-4 godzin. Równie istotne jest dostarczenie wszystkich makroskładników – węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Białka to materiał budulcowy dla dziecka, tłuszcze stanowią swoisty zapas energii, zaś węglowodany są najszybszą dostępną formą energii. Komponując posiłki należy pamiętać o porcji warzyw czy owoców do każdego dania.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, a jednocześnie powinien być największy objętościowy by odpowiednio nasycić. Na pierwszy posiłek idealnie nadadzą się jajka- mogą być podane w postaci jajecznicy, omleta, jajek na twardo bądź miękko. Do tego dobrze dołączyć porcję warzyw i pieczywo pełnoziarniste. Inną z propozycji może być pyszna owsianka na mleko z owocami.

Na obiad świetnie sprawdzi się różnego rodzaju chude mięso w postaci piersi kurczaka czy indyka. Mięsko może być podane wraz z ryżem, kaszą bądź ziemniakami. Warto również przyrządzić sałatkę warzywną. Mięso można zamienić na rybę, które są dodatkowym źródłem kwasów omega-3.

Kolacja powinna być spożywana na 2-3 godziny przed snem by mogła odpowiednio się przetrawić. Musi to być jednocześnie coś lekkostrawnego. Warto wówczas zrezygnować praktycznie z tłuszczu w posiłku, stawiać na węglowodany i umiarkowane ilości białka.

Jak zostało wspomniane diety dla dzieci powinny składać się z dwóch przekąsek. Najlepszym wyborem są oczywiście owoce. Jabłko czy banan są najpopularniejszymi wyborami, które łatwo zabrać do szkoły. Zdrowa dieta dla dzieci uwzględnia w przekąskach także różnej maści sałatki.

owoce w diecie dziecka

Dieta pudełkowa dla dzieci

Dla rodziców, którzy są naprawdę zapracowani, a każda minuta jest na wagę złota, dobrym rozwiązaniem może być catering dietetycznyDieta pudełkowa dla dzieci potrafi być równie dobra, co własnoręcznie przygotowane dania. Minusem takiego rozwiązania może być jednak koszt takiej diety. Nie mniej catering jest w stanie zapewnić dziecku pyszne i wartościowe posiłki uwzględniając wszystkie kluczowe elementy w diecie.

Podsumowanie

Reasumując, dieta lekkostrawna dla dzieci musi zawierać w sobie wszystko co niezbędna dla rozwijającego się organizmu. Dotyczy to przede wszystkim odpowiednich ilości węglowodanów, białek, tłuszczów, a także minerałów i witamin. Produkty wykorzystywane w codziennej diecie powinny mieć maksymalnie prosty skład – warzywa, owoce muszą stanowić trzon żywienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *