Czym osłaniać szczebelki w łóżeczkach dziecięcych?

Czym osłaniać szczebelki w łóżeczkach dziecięcych?

 

Dziecięce łóżeczka to najważniejszy element wyposażenia pokoju każdego malucha. Są miejscem, gdzie małe dziecko spędza bardzo dużo czasu, powinno więc być odpowiednio przystosowane do jego potrzeb. Konstrukcje łóżeczek w postaci ramy ze szczebelkami zabezpieczają najmłodszych przed wypadnięciem podczas snu i odpoczynku, zapewniają też dobry przepływ powietrza oraz umożliwiają obserwację dziecka z pewnej odległości. Powinny także gwarantować dziecku pełne bezpieczeństwo i chronić je przed możliwymi urazami. Niestety, mimo tego, iż szczebelki dają pewność, że dziecku nie grozi upadek, to jednocześnie sprawiają, że rośnie ryzyko, że maluch uderzy się o szczebelki lub trafi w nie rączką czy nóżką. Choć zrezygnowanie z dziecięcego łóżeczka ze szczebelkami nie wchodzi w grę, ponieważ nie istnieją lepsze alternatywy, to zagrożenie można zmniejszyć, decydując się na zakup ochraniaczy na szczebelki do łóżeczka dziecięcego. Przekonajmy się, dlaczego takie rozwiązanie może się sprawdzić i zobaczmy, jakie produkty warto wybrać.

Dlaczego warto stosować ochraniacze na szczebelki do dziecięcego łóżeczka?

Nawet najładniejsze i w pełni ekologiczne dziecięce łóżeczko z litego drewna, które jest  zabezpieczone farbami i lakierami posiadającymi odpowiednie atesty, może stwarzać dla malucha pewne zagrożenie. Z konieczności szczebelki w dziecięcych łóżeczkach muszą być wykonane z materiału, który powstrzyma dziecko przed wypadnięciem, zarówno wówczas, gdy jest jeszcze noworodkiem, jak i później, gdy zaczyna się samodzielnie poruszać i stawać. Wytrzymałość ta wiąże się jednak także z tym, że są one dość twarde i jako takie zwiększają ryzyko urazu – w przypadku mniejszych dzieci głowy, a u nieco większych także kończyn.

Warto pamiętać, że choć kiedyś tradycyjnie uważano, że małym dzieciom takie uderzenia nie szkodzą, to dziś wiemy, że jest zupełnie inaczej. U niemowląt głowa jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała, lecz kości małego dziecka nie są dobrze wykształcone, przez co czaszka jest dość cienka. Ta plastyczność sprawia, że wszystkie urazy głowy u małych dzieci mogą mieć bardzo poważne następstwa, ponieważ ich mózg nie jest jeszcze dobrze chroniony. Nawet niewinnie wyglądające uderzenie może prowadzić do powstania krwiaków.

Równie niebezpieczne mogą być silne uderzenia w szczebelki kończynami. Dzieci, które zaczynają się samodzielnie poruszać i raczkować, co oczywiste, nie są w stanie ocenić odległości ani nie zdają sobie sprawy z następstw kontaktu z tak twardą przeszkodą. Maluszki, które są szczególnie ruchliwe, będą więc szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. Problem ten pojawia się także u starszych dzieci, które już zaczynają wstawać – w takim przypadku na przykry kontakt z drewnianymi szczebelkami narażone jest właściwie całe ich ciało.

Zalety stosowania ochraniaczy na szczebelki

Najlepszym sposobem na ochronę dziecka przed urazami spowodowanymi kontaktem ze szczebelkami jest zastosowanie specjalnych ochraniaczy na szczebelki. Mają one postać bardzo miękkich i elastycznych mat, które są wykonane z przyjemnego w dotyku i łatwego do utrzymania w czystości materiału. Wypełnienie, które gwarantuje pełną amortyzację w razie uderzenia, jest zrobione z włókniny poliestrowej. Jest ona dodatkowo usztywniona w środku, lecz bardzo miękka z zewnątrz. Całość jest hipoalergiczna i nie powoduje uczuleń.

Ochraniacze na szczebelki są wykonane w taki sposób, że dłuższy fragment jest w dwóch miejscach dodatkowo przeszyty, łatwo je więc zagiąć i dopasować do rogów łóżeczka, tworząc wokół głowy dziecka bezpieczną barierę zapobiegającą gwałtownemu uderzeniu. Praktyczny jest też sposób mocowania ochraniaczy, ponieważ można je łatwo przywiązywać do szczebelków przy pomocy doszytych bardzo solidnych troczków. Trzeba jednak pamiętać, że mocując ochraniacz, troczki trzeba starannie przywiązać, tak żeby nie pojawiło się niebezpieczeństwo, że ochraniacz opadnie na śpiące w łóżeczku dziecko.

Ochraniacze są wykonane z miękkiej i przyjaznej dziecięcej skórze tkaniny poliestrowej, dostępnej w wielu atrakcyjnych kolorach oraz wzorach albo z połączenia jej z naturalną bawełną. Duża różnorodność pozwoli na stworzenie ładnie komponującego się kompletu wraz z poduszką czy kocykiem. Oferowane są ochraniacze w dwóch rozmiarach – do łóżeczek mających szerokość 60 cm oraz tych, które mają 70 cm. Ochraniacze można łatwo prać w temperaturze 30°C przy użyciu łagodnych detergentów. Ochraniacze bez obaw można stosować w przypadku dzieci, które skończyły 4 miesiąc życia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium