Kurtka w góry

Kurtka w góry dostosowana do pory roku

Wybierając się w góry musimy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Niezależnie od pory roku dużą uwagę należy zwracać na ubiór. Pogoda w górach charakteryzuje się dużą zmiennością, a klimat bywa wyjątkowo trudny nawet wiosną. Warto dobrze przygotować się na każdą ewentualność. Jaki strój będzie odpowiedni na zimę? Jaką kurtkę wybrać wiosną? Czy kurtka w górach będzie potrzebna latem? Rodzaje kurtek górskich znajdują zastosowanie podczas każdej pory roku. 

Jaka kurtka w góry zimą?

Najlepszym ubiorem dostosowanym do zimowych, górskich warunków będzie strój na tak zwaną „outdoorową cebulkę”. Będzie on składał się z kilku warstw, gdzie kurtka pełni ważną rolę. Może być to np. kurtka puchowa. Jaką jeszcze kurtkę w góry możemy zabrać? Czy kurtka narciarska nadaje się w góry?

Pierwszą warstwą zimowego ubioru powinna być bielizna termoaktywna. Pełni ważne funkcje – odprowadza wilgoć i reguluje temperaturę danych partii ciała. Drugim elementem jest warstwa docieplająca. Spełnią się w tej roli wszelakie swetry, bluzy oraz polary. Druga warstwa ma za zadanie trzymać ciepło wytworzone przez organizm. Ma nas grzać. Ostatnią warstwą jest kurtka, która ma osłaniać przed różnymi zjawiskami atmosferycznymi. Kurtki zimowe górskie dzielą się na kilka rodzajów. Wybieramy ją w zależności od preferencji i oczekiwań.

Jeśli zależy nam przede wszystkim na komforcie termicznym, należy szukać w kategorii kurtek ocieplanych. Będą to kurtki puchowe oraz kurtki ze sztucznym puchem.

Kurtka puchowa dobrze pełni swoją funkcję ochrony przed zimnem. Powinna być wykonana z kaczego lub gęsiego puchu. Marki outdoorowe korzystają ze zwierzęcego puchu przede wszystkim dzięki jego zdolności magazynowania powietrza – sprawia to, że kurtka górska jest świetnym izolatorem. Kurtka puchowa ma jeszcze jedną zaletę. Jest bardzo kompaktowa, zajmuje w plecaku niewiele miejsca. Minusem kurtki puchowej jest jej wrażliwość na wilgoć. Należy uważać, aby jej nie przemoczyć. Całkowite wysuszenie puchu może być niemożliwe i kurtka straci swoje termiczne właściwości.

Dobrą alternatywą jest kurtka ze sztucznym puchem, który nie reaguje tak źle na wilgoć. Nawet gdy kurtka ulegnie przemoczeniu, nie traci swoich właściwości termicznych. Sztuczny puch nie jest jednak tak dobrym izolatorem, jak ptasi puch. Obecnie syntetyczne materiały są pod tym kątem udoskonalane.

Jeśli najbardziej zależy nam, aby chronić się przed opadami i wiatrem, należy wyposażyć się w kurtkę z membraną. Tak zwany hardshell. Kurtka ta izoluje swojego użytkownika przed wszelkimi niedogodnościami atmosferycznymi. Polecana dla miłośników gór, aktywnie spędzających czas. Hardshelle dzielą się na kilka grup, dlatego niektóre z nich będą dobre także wiosną lub latem. Zimowe modele są cięższe, bardziej masywne – niektóre mogą przypominać wizualnie płaszcz damski na zimę, oczywiście w stylu sportowym. Harshell jest kurtką nieprzemakalną, od opadów chroni specjalna membrana.

Chcąc połączyć wyżej wymienione atrybuty można sięgnąć po kurtkę z membraną i ocieplaną. Dobrze dobrana ocieplina w połączeniu z membraną daje idealną ochronę przed górskim chłodem oraz wszelakimi opadami.

Czy kurtka narciarska nadaje się w góry? Oczywiście, że tak. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie uprawiają wymagającej turystyki górskiej. Taka kurtka będzie dobrym rozwiązaniem na krótkie wypady w góry. Warto zainwestować w produkt wysokiej jakości, który ochroni nas przed zimnem i wiatrem.

Kurtka w góry dostosowana do pory roku

Jaka kurtka w góry latem?

Kurtka powinna być podstawowym wyposażeniem każdego górskiego turysty, nawet latem. O tej porze roku pogoda w górach bywa kapryśna. Warto być przygotowanym na każdą sytuację.

Latem poleca się przede wszystkim zabrać kurtkę chroniącą przed opadami. Jaka kurtka przeciwdeszczowa w góry? Najlepsza będzie kurtka z membraną typu hardshell bez ocieplenia. Niewielki rozmiar i waga sprawią, że będzie bardzo łatwa w zapakowaniu do plecaka. Na większych wysokościach sprawdzi się jako osłona przed wiatrem. Kurtka powinna również posiadać dodatkową wentylację w postaci zamków pod pachami lub po bokach, co zapobiegnie ewentualnemu przegrzaniu. Pogoda w górach zmienia się z godziny na godzinę, czasem z minuty na minutę.

Warto odpowiednio dbać o kurtki z membraną. Posłużą wtedy długie lata. Należy je impregnować – tak dbamy o warstwę wierzchnią. Nie zaleca się prania w zwykłych proszkach, ponieważ detergenty uszkadzają membranę. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne preparaty do pielęgnacji.

Jaka kurtka w góry wiosną?

Wiosną może być przydatna kurtka bardziej elastyczna, oddychająca, aby uniknąć przegrzania. O tej porze roku można natknąć się na przeróżne warunki pogodowe. Od deszczu po śnieżycę, w zależności od wysokości na której jesteśmy. Jaka kurtka w góry wiosną?

Stawiamy przede wszystkim na softshell. Jest to lekka kurtka, która zabezpiecza przed wiatrem i chroni przed lekkim deszczem. Jej największą zaletą jest duża oddychalność, co dla tej pory roku i warunków może być kluczowe. Jeśli zamierzamy aktywnie spędzić czas w górach i nieco się zmęczyć, kurtka ta będzie świetnym rozwiązaniem. Stała cyrkulacja powietrza dobrze odprowadza parę wodną i nie dopuszcza do przegrzania. Warto pamiętać, że jest to kurtka chroniąca przed lekkim deszczem. Jaka kurtka przeciwdeszczowa w góry?

Dobrym wyborem będzie hardshell, który chroni przed opadami atmosferycznymi. Wiosną można zdecydować się na hardshell bez ocieplenia. Membrana tych kurtek jest całkowicie nieprzewiewna i nieprzemakalna.

Jaka kurtka w góry na jesień?

Jaka kurtka w góry na jesień? Można zastosować kombinację wyżej wymienionych rodzajów kurtek górskich. Jesień bywa bardzo nieprzewidywalną porą roku, warto mieć to na uwadze. Na pewno sprawdzi się softshell. Przy cieplejszych dniach bez opadów lub z lekkimi opadami.

Na nieco bardziej wymagającą pogodę można zastosować połączenie softshell plus hardshell. Albo cieplejszą wersję typu hardshell, jeśli jest już bardzo zimno. Kurtki membranowe są uniwersalne. Sprawdzą się wiosną, latem oraz jesienią. Wybór zależny jest od aktywności, jakie chcemy podjąć w górach oraz warunków tam panujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *