Spodnie garniturowe

Spodnie garniturowe powinny sięgać do obcasa – żelazna zasada czy mit?

Moda męska kieruje się swoimi prawami. Jeszcze kilkanaście lat temu rzadko widywano panów w kolorowych skarpetkach wystających spod spodni garniturowych. Obecnie wzorzyste skarpety męskie są niezwykle popularne i stają się wręcz nieodłącznym elementem męskiej garderoby. Zmian w zakresie eleganckiego ubioru jest znacznie więcej. Jedno z głównych pytań, jakie stawiają sobie współcześni mężczyźni to długość spodni garniturowych. Stara zasada doboru spodni mówiła o tym, iż powinny sięgać obcasa, czyli przesłaniać buty. W ten sposób uzyskiwano drobne marszczenia w dolnej części nogawki. Zasada ta wynikała w dużej mierze z samego wykonania garderoby – spodnie do garnituru szyte były na miarę, w zakładzie krawieckim. Z kolei spodnie powstające w fabrykach odzieży są bardziej uniwersalne, węższe i nieco krótsze, więc rzadziej sięgają za obcas.

Jak dobrać spodnie garniturowe na co dzień i od święta?

Oficjalny wygląd do pracy lub na odświętne okazje wymaga, by garderoba była idealnie skompletowana. Dobrym przykładem jest kamizelka męska zakładana na koszulę z kołnierzykiem. Współcześni mężczyźni często pomijają ten element, choć warto pamiętać, że to właśnie kamizelka dodaje eleganckiego charakteru oficjalnym stylizacjom. Kolejnym, niezwykle ważnym elementem garderoby są spodnie garniturowe. Dawna, niepisana zasada mówiła o tym, iż nogawki powinny kończyć się przy obcasie, a konkretnie przesłaniać górną część butów. Dziś można łatwo dostrzec różnice w długości nogawek. Konfekcja szyta na miarę w dalszym ciągu trzyma się klasycznych zasad i nieprzemijającej mody. Jednak materiałowe spodnie do garnituru coraz częściej pochodzą z seryjnej produkcji. Są bardziej zunifikowane, mniej indywidualne. Dlatego tak ważne przy doborze eleganckich ubrań jest sprawdzenie rozmiaru. Chodzi nie tylko o standardową numerację związaną ze wzrostem i szerokością pasa. Równie ważna jest długość nogawek. Jeśli są zbyt krótkie, wówczas widać kolor skarpet. Nie jest to oczywiście błąd, bo na pokazach mody męskiej skarpety w printy, z wielobarwnym nadrukiem są mile widziane, jednak w wielu firmach nadal obowiązuje sztywny savoir vivre, a w tym stonowana kolorystyka garnituru i dodatków. Zatem wybór spodni powinien zależeć od okoliczności, od miejsca pracy (jeśli są to spodnie do biura), towarzystwa. Wśród młodszych ludzi popularne są nowości, więc i krótsze nogawki oraz widoczny kolor skarpet.

Im mniej marszczeń na spodniach tym lepiej

Zbyt wiele marszczeń na spodniach od garnituru psuje elegancki efekt. Lekko dłuższe nogawki sięgające obcasa sprawiają, że w pozycji siedzącej skarpetki są mniej widoczne. Tymczasem, jeśli eleganckie spodnie są krótsze, wówczas przy siadaniu kolor skarpet będzie się rzucał w oczy. Każdy mężczyzna powinien brać pod uwagę tą drobną zależność między długością nogawki a wyglądem skarpetek. Mocne kontrasty nie zawsze są mile widziane. Przykładowo podczas oficjalnego spotkania z pracodawcą, podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy egzaminu lepiej postawić na ponadczasowy i klasyczny wygląd. W takich ważnych okolicznościach polecany jest jednolity kolor skarpet. Z kolei na mniej oficjalne spotkania, np. towarzyskie kolacje lub inne wyjścia, barwne skarpety są do przyjęcia. Warto też pamiętać, iż każde stanowisko i każda firma, ma swoją hierarchię wartości. W dużych, anonimowych korporacjach można zwykle więcej niż w urzędach państwowych czy instytucjach finansowych. Ubiór wiele mówi o człowieku, a co za tym idzie, powinien odpowiadać charakterowi mężczyzny. Dlatego eleganckie spodnie powinny być dobrze skrojone, nie za długie i nie za krótkie. Lekkie marszczenia są lepsze od długości odsłaniającej całe buty i fragmenty skarpetek.

spodnie do garnituru

Materiał i krój mają znaczenie

Dobrze skrojone, materiałowe spodnie do garnituru sięgają zwykle nieco za piętę. Widoczny jest obcas buta, lecz skarpetki powinny być zasłonięte. Jaki jest najlepszy krój spodni garniturowych? Na wybiegach mody często widoczni są panowie w przykrótkich i obcisłych fasonach. Ma to związek z modą damską, gdzie szczupły, wręcz nienaturalny wygląd jest promowany. Niewiele ma to jednak wspólnego z zasadami dobrego smaku czy kreowaniem eleganckiego wizerunku. Trendy ulegają zmianie, lecz złote zasady dobrego stylu pozostają niezmienne. Jednak na oficjalnych spotkaniach liczy się klasyczna i ponadczasowa elegancja. Warto znać przynajmniej kilka podstawowych zasad doboru męskiej garderoby. Dobrze skrojone spodnie są jednym z istotniejszych jej elementów. Materiał ma równie duże znaczenie, co krój. Eleganckie spodnie nie powinny być zbyt dopasowane, ani przyciasne. Lekkie marszczenia przy bucie też są wskazane. Na mniej oficjalne spotkania dopuszczalny jest odsłonięty but i wystające skarpetki. Taki nowoczesny zestaw nadaje mężczyźnie nonszalanckiego wyglądu. Panowie w pracujący w branżach artystycznych, informatycznych nawet chcą się wyróżniać i wówczas materiałowe spodnie do garnituru nie muszą być tak idealne, jak np. u polityków czy dyrektorów wielkich korporacji.

Wystające skarpetki – nowa moda nie tylko dla młodych

Lekkie marszczenia w dolnej części nogawki sprawiają, że skarpetki są niewidoczne. Tymczasem najnowsze trendy pokazują, że spodnie garniturowe mogą wymykać się spod kontroli sztywnej etykiecie. Dawna zasada mówiąca o tym, że nogawka powinna zakończyć się przy obcasie nie zawsze jest przestrzegana. Zwłaszcza wśród młodych mężczyzn panuje moda na eksperymenty. Dawne kanony męskiego stylu ustępują na rzecz nowinek. Do takich bez wątpienia należą kolorowe krawaty, kamizelki o nowoczesnym kroju, czy tak banalny dodatek, jak wzorzyste skarpetki. Przy doborze spodni do eleganckiego garnituru ważny jest także harmonijny wygląd całego zestawu. Jeśli marynarka jest dobrze dobrana, to niepasujące, za długie lub za krótkie spodnie mogą zepsuć cały efekt. Każdy mężczyzna chce wyglądać atrakcyjnie i zarazem profesjonalnie. Dlatego zestawienie spodni z innymi elementami garderoby to równie ważna cecha eleganckiego wyglądu. Dobrze dobrane spodnie mogą być kupione oddzielnie lub w zestawie z marynarką, kamizelką, krawatem i koszulą. Nie zawsze jednak taki komplet jest gwarancją sukcesu. Bywa, że panowie mają inne proporcje górnej części ciała i dolnej – np. umięśniony tors i szczuplejsze nogi. To nie jedyny wyjątek, gdy trzeba sprawdzić, jak leżą spodnie garniturowe. Dobre samopoczucie zależy właśnie od tego, z jakich materiałów i w jakim fasonie stworzono spodnie. Najlepiej, jeśli stylowa garderoba dobrze leży i tak samo wygląda. Wówczas mężczyzna świetnie czuje się w eleganckim, ponadczasowym zestawie garniturowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *